Přeskočit na hlavní obsah

Covid deníček VIII

Už jsem se zmínila, že po jednom báječném euforickém dnu jsem se zhoršila. Bolel mne hrudník, zhoršil se kašel a celkově mi bylo ne sice úplně „nic moc“, ale určitě aspoň ne „moc“. Všimla si toho i rehabilitační, která mne přišla zase rozhýbávat. Nejdřív kvůli zádům. To zabralo rychle, po 3 dnech lehkých cviků jsem mohla zase sedět a ležet. Tak jsme přidali i cviky právě na dýchání pro lidi se zápalem plic.

Pilulky proti kašli jsem už chroupala jak bonbóny, na noc mi dávali „něco silnějšího“ (děkuji, aspoň jsem se vyspala). A když jsem se zmínila doktorovi, že se nějak necítím, hnali mne hned další den na rentgen.

Byl to takový netradiční dárek k narozeninám. Z narozenin jsem neměla dobrý pocit, loni v nemocnici (vlastně v této budově o 2 patra výš) s výhřezem, který stále není v pořádku a asi nikdy úplně nebude, letos s covidem. Narozeninovou párty bych si představovala aspoň trochu jinak. Dobře, tak tedy rentgen. Říkala jsem si, že toho využiji a koupím si po cestě aspoň kafe nebo kofolu, protože to chci aspoň maličko oslavit. Nebyla šance. Saniťák shromáždil malé stádečko zoufalců z našeho oddělení a hnal nás přes modrý lepivý pruh, který jsme jinak nesměli překročit a který vyznačoval hranice infekčnosti. Důvěrně jsem ho překřtila na „mucholapku“, protože fungoval podobně. Rychlým tempem jsme pokračovali: výtah, sanita, dveře, chodba, výtah, rentgen. Nebabrali se tam s námi. Jeden pacient s pyžamem „na půl žerdi“ ven, druhý dovnitř. Byla jsem jediná žena, měla jsem tedy tu výsadu, že mne vyhnali ven až ve chvíli, kdy jsem měla tričko na sobě. Nemusela jsem se tedy potupně oblékat na chodbě. Rentgen je rychlostí snad 30 pacientů za hodinu a personál (jasně že v atomoblecích) se nezastavil. Z cvrkotu zde se dalo usoudit, že covid není tak úplně legrace.

A cesta zpět stejně rychlá: chodba, výtah, vchod, sanita, vchod, chodba, výtah. Šance dostat se k automatu na kafe pouhých 20 m od výtahu (ale na druhou stranu), nebyla. Ač všichni tvrdili, že se infekčnost počítá 10 dní. Paní sdílející se mnou pokoj mi dala pomeranč. Tím byla sváteční hostina odbyta.

Ale jinak to nebyl smutný den. Přišlo něco sms (tedy vlastně kupa), něco přání na messenger a asi 5 telefonátů. Tak čilý společenský ruch jsem nezažila snad víc než rok. Pominu-li služební věci, tak si po telefonu „jen tak“povídám s někým tak jednou za 10 dní, přes FB si s někým napíšu o něco častěji. Zbytek mé všednodenní komunikace bývá vlastně hodně účelový a profesionální. Tak jsem si to užívala. Mít něco, byť jen jeden jediný den, je pořád lepší, než nemít nic. A přirozeně…, díky všem, kdo jste na mne mysleli a ozvali se!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pseudo-zbožnost

Po opravdu hodně dlouhé době jsem se ocitla na bohoslužbě „konkurenční“ římskokatolické církve. Bohoslužba to byla pěkná, i když byl všední den a zrovna tady se nekázalo. Co by také mohl člověk očekávat víc na skoro venkově kdesi v kopcích? Místní osazenstvo tvořilo podivnou směs lidí otevřených a lidí, kde jsem si nebyla vlastně jistá, kam je zařadit. Na první pohled se mi jejich prožívání bohoslužby jevilo celkem vzdálené. Šok na mě čekal poté. Už jsem pozapomněla, že lidová tvořivost může proniknout i do prožívání doby po liturgii a že dokáže plodit prapodivné pseudo-liturgické útvary. A tak místní, místo toho, aby se po bohoslužbě radovali z blízkosti Boží, z Božího jemného doteku a z pozvání ke Kristovu stolu, zaklekli a už to jelo! Nemám nic proti Zdrávasu (ač to není můj šálek čaje), ale orodování „za nás hříšné“ mi přišlo jako něco, co se de facto bije s radostí, vděčností a pocitem přijetí, který tak nějak s eucharistií souvisí. To však nebylo vš...

Kázání na pouti ke sv. Medardu

Medard není jméno, které bychom dávali svým dětem, přesto je u nás známý a populární. Asociace je jasná, Medard je přes počasí. Dokonce tak moc, že po něm pojmenovali jeden z numerických modelů. Ale Medard jako historická postava zas tak moc nikomu z nás neříká. Možná proto, že je to tak dávno… kam ani paměť pořádně nedosáhne. Jsme odkázáni na legendy. Vždyť toho jinak o přelomu 5./6. stol. na franském území moc nevíme. A ty nám říkají, že pocházel z bohaté franské šlechty. Měl určitě nějaké sourozence, legendy nám zachovaly jméno bratra, který také dosáhl pověsti svatosti. A legendy také vyprávějí o tom, jak se Medard ku počasí dostal. V chlapeckém věku jej zastihla venku zuřivá bouře a v té chvíli se nad něj snesl obrovský orel, který ho roztaženými perutěmi chránil před deštěm. A tak se stal Medard svatým odborníkem přes počasí. Byl v tom sice vcelku nevinně, ale to se tak už stalo mnoha svatým. Zkrátka mu byl přidělen nebeský patronát, protože i v tom vzý...

Homilie svátku sv. Rodiny C

Přiznám se, že svátek sv. Rodiny byl pro mne dlouho problém. Snad proto, že když ho rozebírají různí kazatelé, vždy mluví o tzv. tradiční rodině. Tedy tradiční ve smyslu 2. pol. 20. stol. Tatínek, maminka, 2-5 dětí, ale ve skutečnosti tak 2-3. V kostelích se mluvilo o tom, jak ideální je, aby byla maminka v domácnosti (ale to zvládaly jen ty mnohadětné rodiny). Ve škole, masírováni socialistickou propagandou, vypadal obraz rodiny vlastně hodně podobně: tatínek, maminka, 2-3 děti. Tatínek dělník a maminka údernice, nejlépe obsluhující jeřáb, či rolnice překračující dodávky mléka (kravského) o 200 %. Většina rodin mých spolužáků se jakž takž do tohoto modelu vešla. Mělo to své mouchy: v rodině jedné kamarádky byl tatínek despota, který týral celou rodinu. Jeho žena se de facto udřela a brala své časné umírání jako vysvobození. V rodině další kamarádky ze školy byl již starší tatínek tak trochu neviditelný, buď byl na směně, nebo po směně spal, takže hrát u nich doma ...