Přeskočit na hlavní obsah

Covid deníček XI

Tentokrát musím začít své povídání zeširoka. Mám kamaráda, s kterým se občas dost drsně škádlíme. Podezírám ho z toho, že si tak nějak předsevzal mne po dobu nemocničního trápení udržet psychicky nad vodou. Celkem se mu dařilo. Jeden z jeho posledních telefonátů do nemocnice se týkal populárně vědeckého článku (pak jsem si ho přirozeně našla), který přichází s objevem, že lidé, kteří mají ve své výbavě „neandrtálský“ gen, mají vyšší pravděpodobnost těžšího průběhu covidu. Rozesmál mne tím, jasně že ano! Ale podobně jako Pratchettovu zeměploškému knihovníkovi nesmí nikdo říci, že je orangutan, tak mně tady nebude nikdo říkat, že jsem neandrtálec! No počkej! Požádala jsem ho tedy, zda by mi mohl jako dodatečný narozeninový dárek sehnat pazourkový valoun velikosti větší mužské pěsti (optimální velikost jsem si určila jako velikost pěsti kamaráda, který mne vezl na testy, protože on je opravdu co do výšky nepřehlédnutelným zjevem). S tím, že si valoun do léta opracuji – a pak se těšte! Následující dny ukázaly, že bych tu potřebovala nikoli valoun, ale spíš atomovku. Ale pěkně popořadě…

Když jsem se na konci sil konečně dostala domů (oh, home, sweet home), bylo to jako na začátku. Seděla jsem na zemi v kuchyni (nohy mne nějak nechtěly nést o moc dál) a vybalovala tašku, třídila věci, aby bylo jasné, co hodím na stůl u postele a co do špinavého prádla. Hlavně nikam nezaložit propouštěcí zprávu! Nařizují mi tam klidový režim. A hlavně se šetřit!

Pak jsem sebrala síly a šla udělat věc, na kterou jsem se těšila nejméně poslední týden! Uvařila jsem si kafe! Co kafe, sváteční kafíčko. Špetka skořice, trochu bezlaktózového mléka… Čich se mi již vrátil natolik, že výrazné vůně a pachy cítím. Mám spíš problém s intenzitou, než s tím, že by byly smysly úplně tupé! Kávu jsem tedy cítila. Překvapením pro mne byla chuť! Chuťové pohárky totiž za ty 3 týdny zcela zapomněly, jak chutná kafíčko! Vzpamatovaly se, až když jsem měla půl hrnku v sobě a kývly na to, že ano, tohle je káva!

Jako následující milý krok jsem naplánovala sprchu. Ne že bych v nemocnici neholdovala hygieně, ale vlasy přímo řvaly po pořádném šamponu a představa toho, že spláchnu všechny nemocniční pachy, byla lákavá. Došla jsem do koupelny – a všechno bylo jinak!

V období mého nemocničního pobytu tu proběhla revize kotle. Mám takovou starožitnou kotlíkokarmu na zdi nad pračkou. Topí a teplou vodu hřeje většinou spolehlivě. Že bude v koupelně po revizi binec (saze napadané na pračku a na zem), s tím jsem počítala. Nepočítala jsem s tím, že když topenář zkoušel, zda je na konci kotel správně vyladěn, pustil si teplou vodu. A tak nějak divně pootočil koncovkou sprchy, že voda tekla všude možně, jen ne tudy, kudy měla! Sbohem, voňavý šampone! Výsledkem pokusu uvést očistné zařízení do chodu byla jen mírně vytopená koupelna. Ano, chtělo to sikovky (mám) a přitáhnout to, ale na to mi jaksi nestačily síly, které se tak nějak držely kolem toho přejít po bytě. Nicméně, potopu bylo třeba zlikvidovat, i uklidila jsem koupelnu (včetně utření pračky a podlahy od sazí).

Nu, nedá se nic dělat, budu muset sehnat někoho trochu silnějšího. Tak aspoň vyperu! Koš přetékal a zcela nevoněl (možná v této chvíli za to, že mám ty pachy utlumené). I nacpala jsem první pračku a konečně sklesla do pelechu. Už jsem skoro spala, když mne probudilo cvaknutí pračky. Cyklus neskončil standardně. Na displeji se na mne šklebila chyba. Filtr. No jo, na jeho čištění jsem se chystala těsně před covidem. Teď to bylo horší. Znamenalo to po kouskách ve stísněném prostoru po částech vypustit přes filtr obsah pračky a pak filtr vyčistit. To je sice opruz, ale umím to. Jen… abych nevytopila koupelnu podruhé, vypouštěla jsem pomalinku. Hrála jsem si s tím dalších 45 minut. Pračku jsem vypustila, koupelnu vytřela a už jsem se těšila, že konečně nastane klidový režim. I když, filtr se choval podivně, nešel vyndat (a to by měl). Nicméně nějaké nečistoty jsem odstranila a měla jsem pocit, že vše bude v pořádku.

V tomto momentě zafungovalo pozitivně moje popropouštěcí SOS a dorazila kamarádka s jídlem. Skutečností je, že dnes by mi dělalo problém uvařit i špagety. Po dvou cyklech vytírání jsem byla vyšťavená a toužil jen lehnout a spát. Jo, a předtím se trochu najít, protože z nemocnice mne vyřadili před obědem a co tak asi najdete po 3 týdnech doma (bez dlouhého rozmrazování).

Pračka dojížděla svůj cyklus a já do sebe ládovala neuvěřitelně dobré krůtí. Ládovala bych do sebe asi cokoli jedlého, ale tohle byla balada! Ovšem jen do té chvíle, než pračka skončila svůj tanec a já zjistila, že mohu vytírat potřetí, protože přes filtr vytekla část obsahu na dlaždice. Pověsila jsem prádlo, vytřela a zničeně se odplížila do postele. Hlavně klidový režim!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pseudo-zbožnost

Po opravdu hodně dlouhé době jsem se ocitla na bohoslužbě „konkurenční“ římskokatolické církve. Bohoslužba to byla pěkná, i když byl všední den a zrovna tady se nekázalo. Co by také mohl člověk očekávat víc na skoro venkově kdesi v kopcích? Místní osazenstvo tvořilo podivnou směs lidí otevřených a lidí, kde jsem si nebyla vlastně jistá, kam je zařadit. Na první pohled se mi jejich prožívání bohoslužby jevilo celkem vzdálené. Šok na mě čekal poté. Už jsem pozapomněla, že lidová tvořivost může proniknout i do prožívání doby po liturgii a že dokáže plodit prapodivné pseudo-liturgické útvary. A tak místní, místo toho, aby se po bohoslužbě radovali z blízkosti Boží, z Božího jemného doteku a z pozvání ke Kristovu stolu, zaklekli a už to jelo! Nemám nic proti Zdrávasu (ač to není můj šálek čaje), ale orodování „za nás hříšné“ mi přišlo jako něco, co se de facto bije s radostí, vděčností a pocitem přijetí, který tak nějak s eucharistií souvisí. To však nebylo vš...

Rok a den (skoro)

Tak je to dnes, 10. srpna, přesně 363. den od mého svěcení. Tu dnešní vavřineckou pouť si užívám jinak. Z „druhé“ strany oltáře a s tím, že nejsem naštěstí, žádnou z hlavních postav. Co ten rok přinesl? Povídali jsme si o tom, zda je člověk při vlastním svěcení mentálně trochu mimo, nebo jak to je. Pro mne to jáhenské bylo spíš zostřeným soustředěním se na dění. Jednotlivé okamžiky mám v paměti navlečeny za sebou jako korálky. Tohle svěcení bylo víc záležitostí farnosti a taky zde bylo víc přátel. Emocí, která mne provázela bohoslužbou, bylo trochu napětí, trochu zvědavost, trochu ostych – do čeho jsem se to zase „nechala uvrtat“. Vzápětí přišla radost a tak potom vydržela několik měsíců. Někde v půli prázdnin jsem si toužila někam zalézt a trochu si to všechno ještě jednou přeříkat. Nešlo to. Ale moc mi pomohl Týden duchovní obnovy. Indiánský Mesiáš se jako jiný hermeneutický klíč k evangeliím nějak setkal s mým životem. Hledání opravdovosti a autentic...

Homilie svátku sv. Rodiny C

Přiznám se, že svátek sv. Rodiny byl pro mne dlouho problém. Snad proto, že když ho rozebírají různí kazatelé, vždy mluví o tzv. tradiční rodině. Tedy tradiční ve smyslu 2. pol. 20. stol. Tatínek, maminka, 2-5 dětí, ale ve skutečnosti tak 2-3. V kostelích se mluvilo o tom, jak ideální je, aby byla maminka v domácnosti (ale to zvládaly jen ty mnohadětné rodiny). Ve škole, masírováni socialistickou propagandou, vypadal obraz rodiny vlastně hodně podobně: tatínek, maminka, 2-3 děti. Tatínek dělník a maminka údernice, nejlépe obsluhující jeřáb, či rolnice překračující dodávky mléka (kravského) o 200 %. Většina rodin mých spolužáků se jakž takž do tohoto modelu vešla. Mělo to své mouchy: v rodině jedné kamarádky byl tatínek despota, který týral celou rodinu. Jeho žena se de facto udřela a brala své časné umírání jako vysvobození. V rodině další kamarádky ze školy byl již starší tatínek tak trochu neviditelný, buď byl na směně, nebo po směně spal, takže hrát u nich doma ...