Přeskočit na hlavní obsah

První presbyterský měsíc a kousek I

Do omrzení a na každém kroku mne v tomto čas pronásleduje otázka, jak že prý hodnotím svou službu. Ale řekněme si upřímně, co člověk ví po pouhých třiceti a navrch jednom dnu? Natož aby byl kompetentní něco hodnotit. Dobře, zkusím se jen ohlédnout. A pokud se tam nějaké to hodnocení vmezeří, dobře mu tak.

Moje introvertní ego mi tu tiše napovídá, že tyto dny vnímám subjektivně snad jako čas desetkrát delší. Čas nabitý událostmi, ale i setkáními, maily, dopisy, povídáním…

Pravda, hned první den, který následoval po svěcení, jsem odpoledne vzorně zalezla do pelechu s ovázaným krkem, kloktala poslušně šalvěj, kterou jsem dostala v balíčku první pro duchovenstvo, ucucávala lipový čaj a doufala, že se umoudří rýma i hlasivky. Naštěstí se umoudřily vskutku rychle a někdy v půli týdne jsem už byla jako rybička. Mohla jsem tedy vyrazit na jeden den poustevničit. Nepovím kam, ti, kdo vědí, vědí, ti kdo nevědí, si mohou představit naprosto líný den mimo Prahu, ve stinném loubí. Ticho rušily jen zpěv ptáků a zurčení vody. Byl to čas, kdy se dalo spát, číst, ale také se modlit a většinou jen být, naslouchat, radovat se a nabírat síly. Z lesa na mne vykoukla zvědavě sojka, u napajedla se hašteřilo pár dalších opeřenců a zdálo se, že čas se zastavil. Pomohlo to, nabrala jsem síly pro další dny.

Doma jsem potom na chvilku brouzdala po sociálních sítích. Po skoro měsíci, kdy jsem si dávala víceméně (spíš více) od těchto médií půst, byl náraz na realitu maličko kách. Očekávala jsem sice, že naše svěcení rozvíří stojaté vody církevních a konfesních rybníčků, louží a loužiček, ale tohle byla tsunami! Pročetla jsem pár „zasvěcených“ komentářů. Nad některými jsem se trochu bavila, ale nestály mi za to to glosovat (toho se ujali naši spolubratři, dík).

Když jsem se dozvěděla, že žena by měla být maximálně kostelnicí, měla jsem cukání zveřejnit své rozšířené církevní CV: děkuji, domovničila jsem na církevním objektu 4 roky a vskutku mne tato pozice intelektuálně neuspokojovala, byť jsem mimo klasického smýčení a drhnutí zvládla i taje elektrikářských, jako i obecně budovatelských základů. Svého času jsem dokonce uměla i ukrajinské a rusínské velmi expresivní výrazy (neboť i na církevních objektech pracovali v 90. letech brigádníci z Východu), ale protože jsem je dál netrénovala, většinu jsem jich už šťastně zapomněla. Navíc, raději se vyjadřuji o stupínek kultivovaněji.

K záchvatu smíchu mne pak dovedl názor pisatele, který se evidentně pokoušel řešit hrátky s ontologickou proměnou a zvěstoval mi, že jsem zůstala normální ženou. Bodejť by ne, kdyby to bylo jinak, asi bych poněkud znervózněla. Takže to byl vlastně kompliment.

Ale udržela jsem se a své myšlenky neventilovala, neb jak píše kdesi Kipling, nemá cenu plýtvat perlami intelektuálního sarkasmu v prostoru, který je neocení.

Po nějaké půlhodině jsem zaklapla notebook s vědomím, že jsem za ten měsíc mediálního půstu zas tak o nic moc nepřišla a že je na místě, protože mohu, si ho poněkud prodloužit. S touto myšlenkou jsem sbalila své sakypaky a odjela na dovolenou tam, kde jsem věděla, že není wi-fi. Sice jsem zjistila, že síla signálu již dorazila i do těchto zapomenutých koutů civilizace, ale měla jsem na práci spoustu jiných věcí. Mobil proto zůstával jen položený vedle spacáku a věnovala jsem mu jeden pohled ráno a další večer.  Vstávala jsem brzo ráno a koukala, jak se svět kolem probouzí, sama jsem se pak probouzela ve vlnách blízkého rybníka, dopoledne něco fyzické práce, odpoledne lítání s GPSkou po lese – z mého pohledu tedy dovolená na jedničku. A potom posun ještě dál a zas pár dnů v Pošumaví.

Do rozpálené Prahy se mi moc vracet nechtělo, ale i dovolená má svůj konec. Přelom srpna a září se tvářil poklidně, asi tak na jeden jediný den.

…to be continued…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kázání Mirovice 4.11.2023 - ekumenická keltská bohoslužba

Texty: Žd 11,6-10; Navigatio St. Brendani XXVIII; Mt 14,22-33 Důvodů, proč se zde setkáváme, je několik. Tím prvním, obecně platným, je doba v kalendáři. Keltové slavili Samhain. Je to velký a důležitý svátek, vlastně takový keltský Nový rok. Protože byl důležitý, keltští křesťané si jej „pokřtili“. Zde je prapůvod našich křesťanských svátků, které se slaví jako dva v jednom: svátku všech svatých (slavíme 1.11.) a svátku všech věrných zemřelých (slavíme 2.11.) a dnes ho známe spíš jako Dušičky, nebo v amerikanizované formě jako Halloween. Ale vraťme se ke kořenům. Samhain je čas (nemůžeme ho chápat jako přesných 24 hodin), kdy se otevírá hranice mezi naším světem a světem Jiným. Tajemný čas, kdy brána kamsi je otevřena. Jak tomu rozumět? Jak to uchopit? Co si z toho vzít pro nás teď a tady? Keltové věřili v existenci Jiného světa, světa ideálního, paralelně existujícího se světem naším, do něhož lze občas (ovšem na vlastní nebezpečí) vstoupit. Ohlas této dávné víry se nám zachoval

Pseudo-zbožnost

Po opravdu hodně dlouhé době jsem se ocitla na bohoslužbě „konkurenční“ římskokatolické církve. Bohoslužba to byla pěkná, i když byl všední den a zrovna tady se nekázalo. Co by také mohl člověk očekávat víc na skoro venkově kdesi v kopcích? Místní osazenstvo tvořilo podivnou směs lidí otevřených a lidí, kde jsem si nebyla vlastně jistá, kam je zařadit. Na první pohled se mi jejich prožívání bohoslužby jevilo celkem vzdálené. Šok na mě čekal poté. Už jsem pozapomněla, že lidová tvořivost může proniknout i do prožívání doby po liturgii a že dokáže plodit prapodivné pseudo-liturgické útvary. A tak místní, místo toho, aby se po bohoslužbě radovali z blízkosti Boží, z Božího jemného doteku a z pozvání ke Kristovu stolu, zaklekli a už to jelo! Nemám nic proti Zdrávasu (ač to není můj šálek čaje), ale orodování „za nás hříšné“ mi přišlo jako něco, co se de facto bije s radostí, vděčností a pocitem přijetí, který tak nějak s eucharistií souvisí. To však nebylo vše. Ještě bylo třeba se dovola

Střípky: Rok a den 2

Probouzím se velmi časně. Předjarní, uplakané ráno. Bude mi chvíli trvat, než se rozhýbám k životu, ale to už tak je pár let. Vždycky se těším, až ranní rutina dospěje k bodu „kafe“, protože to už trochu vnímám. Do té doby jedu na autopilota. Teď je tu čas na přemýšlení… Od toho léta, kdy se mi něco možná začalo dostávat pod kůži, se nic nedělo. Tedy… covid zuřil s podzimem dál. Dostihl někdy i mne. Ano, byla to zlomová zkušenost. Možná nějak jinak. Možná jen vědomí, že v těžkých chvílích by nikdo neměl být sám. Nejsem ani charitativní, vlastně ani ukecaný typ. Ale s mnoha lidmi jsem, když mi bylo aspoň trochu dobře, povídala. Co taky v nemocnici dělat, že? Povídání vůbec ne o víře, spíš o nich samých, o jejich úplně obyčejných a strašně všedních, až banálních věcech. Mluvit o víře mám trochu ostych. Víc od chvíle, kdy jsem zažila na vlastní oči situaci, kdy k těžce umírajícímu člověku, zdaleka ne smířenému se situací, napochodoval jistý věřící suverén a zeptal se ho, zda se těší n